Wdzięczni Bohaterom Śląskim - Górnośląska Chwałą Oręża Polskiego
Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich - Górnośląska - Chwała Oręża Polskiego - to projekt historyczno - patriotyczny, który powstał ku czci bohaterów i uczestników Powstań Śląskich oraz wydarzeń z nimi związanych - niezwykle istotnych momentów w historii Polski, które przyczyniły się do jej niepodległości.
Miejscem realizacji zadania będzie prowadzony przez Stowarzyszenie Instytut Roździeńskiego ośrodek "Kuźnia Polskości" - znajdujący się w centrum Katowic przy ulicy Mariackiej 36/7.
Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej formie wsparcia w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Mur, ale Historia Wojska Polskiego.
Cele
Upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy na temat wydarzeń z dziejów oręża polskiego oraz postaci zasłużonych w kształtowaniu polskiej państwowości i walce o niepodległość Ojczyzny.
Upamiętnienie historii oręża polskiego poprzez wykorzystanie nowoczesnego środka przekazu, jakim jest mural.
Podkreślenie znaczenia dokonań Sił Zbrojnych RP i ciągłości łańcucha żołnierskich pokoleń.
Działania
MURAL
Wykonanie murala o wielkości 3 na 5 metrów w projekcie którego chcemy upamiętnić w szczególności najważniejsze wydarzenia z okresu Powstań Śląskich, zajmujące trwałe miejsce w pamięci historii oręża polskiego, między innymi, walki o Bytom 16 VIII 1919, Katowice 19 VIII 1920, Górę Świętej Anny 21-27 V 1921, które zostały wymienione na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza.
ODSŁONIĘCIE MURALU I KONFERENCJA HISTORYCZNA
Zorganizowanie wydarzenia otwartego transmitowanego online, podczas którego odsłonięty zostanie mural jak również odbędzie się konferencja historyczna poświęcona powstaniom śląskim oraz znaczenia Wojska Polskiego z perspektywy życia społeczno-politycznego Górnego Śląska w okresie międzywojennym.
WARSZTATY HISTORYCZNE W SZKOŁACH
Realizacja w trzech szkołach ponadpodstawowych w Katowicach i Chorzowie cyklu zajęć edukacyjnych poświęconych powstaniom śląskim oraz losów powstańców w latach 1922-1945.
Mural
Wydarzenia Oręża Polskiego są ważnym dziedzictwem w historii Niepodległej Polski. Na muralu w ośrodku wspierania inicjatyw patriotycznych w województwie śląskim Kuźnia Polskości zostały upamiętnione wydarzenia I, II i III powstania Śląskiego, a dokładnie walki o Bytom 16 sierpnia 1919, Katowice 19 sierpnia 1920 i walka o Górę Świętej Anny w dniach 21 - 27 maja 1921 roku - najcięższej bitwy III powstania śląskiego. Wkraczające do Katowic Wojsko Polskie, pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego było uroczyście witane przez ludność (w samych Katowicach postawiono kilkadziesiąt, a w całym regionie ponad 200 triumfalnych bram). Autonomiczne województwo śląskie z Sejmem Śląskim i Skarbem Śląskim stanowiło nieodłączną część Rzeczypospolitej Polskiej wnosząc trwały wkład w jej rozwój oraz usprawniając podźwignięcie ekonomiczne zrujnowanej przez działania wojenne i rabunkową eksploatację państw zaborczych Ojczyzny.