top of page
Śląskie Drogi Niepodleglej
logo ahp fhd.png

Śląskie Drogi Niepodległej to projekt edukacyjny adresowany do młodzieży województwa śląskiego, poświęcony promowaniu postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich, poprzez przekazywanie wiedzy, odnośnie wkładu ziem naszego regionu w odzyskanie niepodległości oraz kształtowania się granic odrodzonego państwa Polskiego w 100. rocznicę Plebiscytu i III Powstania Śląskiego. Projekt realizowany jest od 1 lipca 2021 do 30 listopada 2021.

 

W ramach projektu przeprowadzamy dwanaście warsztatów w czterech liceach. Pierwsze zajęcia dotyczą sytuacji ziem naszego województwa przed 1918 rokiem, drugie po 1918 roku. Trzecie zajęcia poświęcone są konkretnym postaciom historycznym z okresu powstań śląskich i plebiscytu i zostaną przeprowadzone w formie warsztatów case study i rolle playing. Odbywają się także cztery niepodległościowe gry terenowe w Cieszynie, Katowicach, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. Na podstronie internetowej projektu jest opublikowana również wirtualna wystawa “Śląska Mapa Niepodległości”. Dodatkowo, odbywają się cztery happeningi niepodległościowe w wybranych czterech miastach regionu (Cieszyn, Katowice, Gliwice, Dąbrowa górnicza), adresowane do mieszkańców naszego regionu.

 

Projekt został sfinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach programu Fundusz Patriotyczny - Edycja 2021 Wolność po Polsku.

ŚLĄSKIE DROGI NIEPODLEGŁEJ.webp
bottom of page