Społeczne Centrum Sprawiedliwej Transformacji to think tank, w ramach którego opracowujemy i publikujemy analizy dotyczące polskiego rynku energii, raporty (m.in. na temat rynku węgla czy transformacji energetycznej) czy artykuły tematyczne. W ramach projektu organizujemy szereg inicjatyw upowszechniających wiedzę, m.in.:
cykl warsztatów w szkołach ponadpodstawowych,
konferencje online,
cykl podcastów tematycznych,
sesje Q&A w mediach społecznościowych,
konferencję stacjonarną poświęconą tematyce transformacji energetycznej,
Transformacja energetyczna
Artykuły ekspertów Społecznego Centrum Sprawiedliwej Transformacji są dostępne na portalach lokalnych oraz branżowych. Kliknij w tytuł artykułu, aby przeczytać go w całości.
Dyrektywa budynkowa znana także jako dyrektywa EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive), jest jednym z kluczowych narzędzi Unii Europejskiej w walce z emisjami gazów cieplarnianych i poprawą efektywności energetycznej budy-nków.
W lipcu Polska Grupa Górnicza (PGG), największa polska spółka górnicza, poinformowała o planach zwolnienia ponad 400 osób, którzy do 1 lipca 2024 roku nabyli prawa do emerytury.
Polski przemysł, jeden z największych w Europie, ma potencjał, by stać się liderem zmian, ale wymaga zdecydowanych działań i strate-gicznego planowania.
Jednym z kluczowych zjawisk, które wynikają z rosnącego udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym, jest tzw. krzywa kacza (z ang. duck curve).
Rok 2049 to data zamknięcia ostatnich kopalń na Śląsku, ustalona w umowie społecznej podpisanej w 2021 roku. Do tego momentu kolejne zakłady górnicze będą stopniowo wygaszane.
Elektromobilność to nie tylko przyszłość transportu, ale także kluczowy element globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. W tym artykułu przejrzymy się aktualnym danym i trendom w skali całej Polski oraz na Śląsku.
CEER powstała jako inicjatywa krajowych regulatorów rynku energii w Unii Europejskiej (UE) i działa jako niezależna organizacja, która wspiera wymianę wiedzy, współpracę oraz harmonizację przepisów energe-tycznych w państwach członko-wskich.
Dynamiczny wzrost mocy zainstalowanych w niesterowalnych, odnawialnych źródłach energii, wraz z niebłaganie starzejącą się bazą wysłużonych elektrowni węglowych, determinują potrzebę stworzenia nowych, sterowalnych elektrowni, które będą mogły równoważyć niestabilne OZE.
Zamiast pozwalać temu ciepłu ulatywać w atmosferę, można je skutecznie wykorzystywać w miejskich sieciach ciepłowniczych, co przyniesie korzyści dla gospodarki i środowiska.
Raporty okresowe
Podcasty
Konferencje SCST
Zapraszamy do zapoznania się z transmisją z naszej I Konferencji Sprawiedliwej Transformacji Społecznego Centrum Sprawiedliwej Transformacji.
Zajęcia dla szkół
W ramach Społecznego Centrum Sprawiedliwej Transformacji realizujemy darmowe zajęcia w szkołach o tematyce energetycznej. Skontaktuj się z nami, aby poznać naszą ofertę!
tel. +48 533 468 276
e-mail: kontakt@rozdzienski.org
Konspekty naszych zajęć są również dostępne do wglądu i własnego wykorzystania na zasadach wolnego dostępu. Kliknij, aby zapoznać się z przygotowanymi przez nas materiałami.