top of page
Na Żywiecczyznę wróć!

Dzięki projektowi chcemy sprawić, aby osoby mieszkające w województwie śląskim poznały piękną, różnorodną i bardzo bogatą kulturę, tradycję i historię Żywiecczyzny oraz ich mieszkańców; administracyjnie jest ona częścią województwa śląskiego, ale ze względu na to, że jego częścią stała się dopiero w 1999 roku, kulturowo i historycznie związana jest z Małopolską, a nie Śląskiem. Mieszkańcy województwa śląskiego bardzo często o tym nie wiedzą i traktują Żywiecczyznę jako oczywistą część Śląska, która niezbyt różni się od niego. Chcemy więc doprowadzić do tego, aby Ślązacy zmienili swój punkt patrzenia na Żywiecczyznę właśnie jak na coś, co po prostu jest częścią Śląska, a nabrali świadomości tego, że jest to region w pewnym stopniu odrębny od Śląska. z własnymi tradycjami i odmienną historią. W konsekwencji doprowadzi to nie tylko do powiększenia wiedzy na temat województwa śląskiego naszych odbiorców, ale również naszej ojczyzny; tego,

że mamy ogromne i niezwykle różnorodne dziedzictwo kulturowe, oraz jak niezwykle istotne jest dbanie i kontynuowanie tradycji naszych przodków. Pragniemy także, aby poprzez stałe rezultaty wypracowane w toku realizacji projektu informacje dotarły do innych mieszkańców Górnego Śląska - nie tylko tych, którzy bezpośrednio wezmą udział w przeprowadzanych

przez nas działaniach, ale także tych, którzy natkną się na wypracowane przez nas rezultaty w późniejszym czasie.

 

Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 24 września, a zapisy trwają do 20 września.

 

Link do zapisów:

https://forms.gle/gmU3JwtD55DpQoTy8

Działania, które pragniemy zrealizować to:

1. Zwiedzanie fortów obronnych zlokalizowanych w Węgierskiej Górce, co będzie miało na celu zwiększenie naszej wiedzy na temat historii Żywiecczyzny.

2. Wizyta w Muzeum Miejskim w Żywcu, połączona ze spacerem po żywieckim parku; w czasie tego działania poznamy nie tylko kulturę i tradycję, a także historię tego regionu.

3. Odwiedzenie Muzeum Browaru Żywieckiego, w czasie którego poznamy jego historię, ściśle związaną z Żywiecczyzną.

4. Warsztaty taneczne, przeprowadzone przez miejscowy zespół góralski, w czasie którym poznamy podstawowe kroki przyśpiewki obecne w folklorze Żywiecczyzny, a także opracujemy własny, krótki układ taneczny.

5. Warsztaty muzyczno- wokalne, na których poznamy najpopularniejsze pieśni górali żywieckich, a także zaznajomimy się z technikami grania na tradycyjnych instrumentach. W ramach warsztatów zostanie stworzony także mini- śpiewnik, zawierający utwory, które na tych warsztatach będziemy poznawać.

6. Udział w Godach Żywieckich, które są cykliczną imprezą poświęconą kultywowaniu tradycji kolędniczych.

7. Nagranie podcastów, poświęconych legendom z obszarów Żywiecczyzny.

8. Nagranie podcastów, dotyczących bogatej historii Żywca i okolic.

9. Wizyta w Muzeum ,,Stara Chałupa", która przybliży nam jak dawniej górale mieszkali, jak wyglądał ich dzień, jakie były ich wierzenia i tradycje.

10. Przygotowanie na wyjście w góry, w czasie którego poznamy podstawy pierwszej pomocy i techniki przydatne w górskiej wędrówce.

11. Wyjście w góry, na Baranią Górę, połączone ze sprzątaniem górskiego szlaku, w czasie którego poznamy faunę i florę Beskidów, a także ich historię.

12. Wizyta w Żywieckim Parku Etnograficznym, w czasie którego poznamy, jak ludzie dawniej żyli oraz jak budowane były

osady.

Na żywiecczyznę wróc.png
bottom of page